De heatsink op z'n retour? Dat zou zomaar kunnen
Gamer.nl
Nieuws

De heatsink op z'n retour? Dat zou zomaar kunnen

Wanneer je het over computers en andere elektronische apparaten hebt, dan heb je het over de heatsink (in goed Nederlands ook wel het koellichaam genoemd). Dit onderdeel voert de hitte af die de verschillende componenten produceren. Dat is positief natuurlijk, maar die heatsinks nemen veel ruimte in beslag. Kan dat niet anders?

Dit artikel verscheen oorspronkelijk op Computer Totaal.

Dat is waarschijnlijk de vraag die een groep wetenschappers zichzelf stelde. Daarom onderzoeken die wetenschappers een nieuwe manier van onderdelen koelen, zonder dat veel ruimte opgaat aan blokken metaal. Zo willen ze nu de interne onderdelen van een computer of smartphone insmeren met een laag polysilicium en koper. Wat geeft precies voor effect?

De reguliere heatsink maakt gebruik van koper en aluminium, aangezien die twee metalen fungeren als warmtegeleiders. De wetenschappers, die werkzaam zijn bij de universiteit van Illinois Urbana-Champaign de universiteit van Californië, borduren voort op die wetenschap door onderdelen te voorzien van een aanliggende beschermlaag koper en een elektrisch isolerende laag polysilicium. De koperen laag zit dan aan de buitenkant, en de polysilicium zit tussen het koper en het onderdeel in.

©GMRimport

Betekent dit het einde van de heatsink?

De wetenschappers claimen dat je op deze manier “vergelijkbare prestaties of zelfs betere prestaties” uit apparaten kunt halen, in vergelijking met de traditionele heatsink. En omdat computerfabrikanten geen ruimte te hoeven reserveren voor grote, metalen onderdelen, kan die ruimte besteedt worden aan andere zaken. Binnen eenzelfde volume is het dan mogelijk meer printplaten te gebruiken, waardoor de prestaties – in theorie – verder toenemen.

Of dit het einde van de normale heatsink gaat inluiden, dat weten we nog niet. Het is nog te vroeg daar een eenduidige conclusie over te trekken. De wetenschappers willen de nieuwe manier van koelen eerst nog testen op voedingsmodules en grafische kaarten, waardoor we nog even geduldig moeten afwachten wat precies de resultaten zijn voor reguliere consumentenelektronica.

Nog veel vragen

Mocht de coating precies werken zoals de wetenschappers denken, dan kunnen computers, laptops, smartphones en tablets er in de toekomst mogelijk iets anders uitzien of meer snelheid en kracht aanbieden binnen dezelfde verpakking. De grote vraag is wel wat er gebeurt wanneer de koperen laag bijvoorbeeld roest – dat zou dan meteen einde oefening zijn voor het apparaat in kwestie. Ook is het nog de vraag of de laag daadwerkelijk in staat is een complete computer koel te houden, in plaats van alleen de onderdelen waar de laag overheen gesmeerd is.

Aanbevolen voor jou

Reacties

Login of maak een account en praat mee!
▼ Volgende artikel
We geven MotoGP 25 weg voor de PS5
Gamer.nl
Nieuws

We geven MotoGP 25 weg voor de PS5

Vroemmmmmm

Voel je de wind al door je haren blazen, terwijl je rondscheurt op een motor? We mogen hopen van niet, want motorrijden zonder helm is levensgevaarlijk. Wie echt geen risico wil lopen kan ook virtueel gaan crossen in een game als MotoGP 25. En laat dat nou precies de game zijn die we deze week samen met bol weggeven.

In MotoGP 25 kun je kiezen tussen een realistische simulatie van het motorrijden, of een meer arcade-ervaring waar vooral het rondjes rijden centraal staat. In de Pro Experience moet je daarbij ook een oog houden op de brandstofmeter, verschillende onderdelen van de racebanen en dergelijke elementen die invloed hebben op het verloop van de race. 

Verder bevat de game een carreer-modus die jou in het midden van een raceweekend neerzet. Ook zijn er nieuwe online modi als estafetteraces en is het uiterlijk van jouw tweewieler ook vrij voor jou om je innerlijke ontwerper los te laten.

Dus wat moet je doen om MotoGP 25 te winnen? Ga naar de website van bol, vind de productcode in de url (bestaande uit zestien cijfers) en vul die hieronder in het invulformulier in! Vergeet ook niet je naam en emailadres in te vullen, dan sturen we je zo snel mogelijk een code om de game fysiek op bol.com te bestellen!

Doet het invulformulier het niet? Druk dan hier.

Aanbevolen voor jou

Reacties

Login of maak een account en praat mee!
▼ Volgende artikel
Cosmo Jarvis keert terug in tweede seizoen van Shogun
Gamer.nl
Nieuws

Cosmo Jarvis keert terug in tweede seizoen van Shogun

De opnames gaan begin volgend jaar van start

Cosmo Jarvis zal terugkeren als kapitein John Blackthorn in het tweede seizoen van Shogun.

Dat werd via een persbericht van FX aangekondigd. We wisten al een tijdje dat we een tweede seizoen zouden krijgen van de met achttien Emmy's bekroonde serie Shogun, ook al is het verhaal uit het boek uit 1975 al verteld. Maar gezien het succes van de serie is het natuurlijk geen grote verrassing dat FX een tweede seizoen heeft besteld.

Nu is bekendgemaakt dat we in ieder geval acteur Cosmo Jarvis weer gaan zien. Hij speelde de rol van kapiteit John Blackthorn in het eerste seizoen, en hij zal dus terugkeren. Hij is ook co-executive producer van het tweede seizoen, net als Hiroyuki Sanada, waarvan we vorig jaar al vernamen dat hij terugkeert als Lord Yoshii Toranaga.

Er is wel nog geduld nodig voordat het tweede seizoen bekeken kan worden: de opnames van het seizoen beginnen pas in januari volgend jaar. Kijkers kunnen volgens FX een origineel nieuw verhaal verwachten, dat zich tien jaar na de gebeurtenissen uit het eerste seizoen afspeelt.

Watch on YouTube

Aanbevolen voor jou

Reacties

Login of maak een account en praat mee!