Xbox Series X komt goed voor de dag, maar dat is niet genoeg
PU.nl
Achtergrond

Xbox Series X komt goed voor de dag, maar dat is niet genoeg

De verwachtingen waren hooggespannen rond de Xbox Games Showcase-stream. Een uur lang exclusieve games voor de Series X: dat moest wel een spektakel worden! Microsoft heeft dat deels waargemaakt, maar liet niet genoeg zien om de strijd naar zich toe te trekken.

De presentatie begon sterk met de eerste gameplaybeelden van Halo Infinite. Dit moet het paradepaardje van de Series X worden (ook al komt hij natuurlijk ook gewoon op de Xbox One uit). De gameplay oogt zeer vloeiend en onmiskenbaar Halo. Het is knap hoe een visuele stijl zo onlosmakelijk bij een bepaalde serie kan horen. De nieuwe, open opzet van de reeks is bovendien veelbelovend. Tijdens de demo werd een kaart geopend, waarop Master Chief uit een reeks verschillende doelen kon kiezen. Hoe open deze open wereld precies wordt valt nog te bezien, maar het maakte een positieve indruk.

Datzelfde kan niet per se gezegd worden van de graphics. Als het vlaggenschip van een next-gen console blies het mijn ogen niet uit mijn hoofd. De getoonde beelden leken net zo goed van een Xbox One afkomstig te zijn, zonder een greintje ray tracing te bespeuren. Dat valt toch tegen op de zelfbenoemde sterkste console die ooit is gemaakt.

Verrassing!

De andere grote klapper was de onthulling van een nieuwe Fable. De geruchten over een reboot van de serie deden al zo lang de ronde, dat we er allemaal al vanuit gingen dat het klopte. Toch is het fijn om het bevestigd te zien worden met een komische trailer. Helaas was de eerste kennismaking erg kort en hebben we nog geen idee hoe de game er straks uitziet of wanneer het spel uit moet komen.

De grootste verrassing was echter de onthulling van Avowed, een nieuwe rpg van Obsidian. Gelukkig gaat de studio verder met waar het echt goed in is, want na de acquisitie door Microsoft leek het even alsof ze ineens heel andere games gingen maken. Met Grounded ontwikkelen ze een koddig spelletje over het leven als minimens, maar écht Obsidian is het natuurlijk niet (denk aan Fallout: New Vegas of Pillars of Eternity). Meer dan een cgi-trailer van Avowed kregen we niet, dus het is nog te vroeg om echt enthousiast te worden, maar stiekem doe ik dat al wel.

Meerdere games waarvan we het bestaan al wisten, maakten een positieve indruk tijdens de presentatie. Met name het mysterieuze Everwild van Rare kon op veel positieve reacties rekenen. De tekenfilmachtige stijl, de prachtige natuur, zielige diertjes en bijzondere verhaalvertelling: ik wil het nu direct in mijn Xbox stoppen! Ook games als Psychonauts 2 en hrrorgame The Medium maakten een bijzonder goede tweede indruk. Hellblade 2 zie er nog altijd interessant uit, al werd er niets nieuws van getoond. Het is dan ook maar de vraag wanneer deze game het levenslicht ziet.

In één ding is Microsoft in ieder geval heel duidelijk: ze willen je niet per se hun nieuwste console verkopen.

Wees nou eens duidelijk

Minder fijn was de kenmerkende onduidelijkheid van Microsoft. Ze verzinnen al jaren nieuwe termen om de exclusiviteit van games zo vaag mogelijk te omschrijven. Een aankondiging als ‘Console Launch Exclusive’ blijft klinken als abracadabra. Deze spellen van derde partijen zijn in eerste instantie waarschijnlijk exclusief voor Xbox en pc, maar hoe lang dat dan zo is, is een groot vraagteken.

Ook werd er gegoocheld met technische vraagstukken. Meerdere keren riep iemand dat een game op 60 frames per seconden draaide, maar er werd niet bij gezegd op welke resolutie. De verwachting en hoop van veel gamers is 4K en 60fps, maar dat wordt klaarblijkelijk niet waargemaakt. Anders had Microsoft er immers wel over opgeschept, zoals het bedrijf graag doet over de pure kracht van zijn consoles, maar dat gebeurde nu alleen bij de update van Ori met zijn 120fps.

In één ding is Microsoft in ieder geval heel duidelijk: ze willen je niet per se hun nieuwste console verkopen. Alle getoonde games komen ook beschikbaar via Game Pass, dat immers ook op pc beschikbaar is. Die deal wordt met de dag beter. Vanaf september zit ook de streamingdienst xCloud in Xbox Live Ultimate, waarmee je Game Pass-games ook op tablets en telefoons kunt spelen, en binnenkort op ongetwijfeld nog veel meer schermen. Game Pass wordt steeds meer een dienst waar je niet omheen kunt.

Goed is niet goed genoeg

De presentatie deed niet heel veel onder voor Sony’s presentatie uit juni. Ik vond de indiegames die daarin voorkwamen wel iets interessanter, met bijvoorbeeld Bugsnax, Kena en Stray. Met troefkaarten als S.T.A.L.K.E.R. 2, Tell Me Why van Dontnod en Phantasy Star Online 2 heeft de Xbox daarentegen ook heel wat gewicht in de schaal te leggen.

Het probleem is dat een prima presentatie niet genoeg is voor Microsoft. Ze liggen flink achter in de consolestrijd en moeten gamers overhalen om van kamp te wisselen. Potentiële klanten die afgelopen generatie hebben genoten van God of War, Marvel’s Spider-Man, Horizon Zero Dawn en The Last of Us: Part 2 hebben een gigantisch argument nodig om over te lopen. Dat heeft Microsoft donderdagavond niet laten zien.

Toch heeft het bedrijf goede zaken gedaan. Binnenkort vliegen op zeker een hoop Game Pass-abonnementjes over de toonbank. Microsoft heeft misschien niet de concurrentie weggeblazen of PlayStation-gamers overtuigd om over te lopen. Maar dat hoeft ook helemaal niet, als ze maar genoeg mensen overtuigen om in hun ecosysteem te stappen. Daar staan ze nu sterk genoeg voor. Of dat nou via een nieuwe console is, of op een andere manier via Game Pass. Het argument dat de Xbox te weinig games heeft, is binnenkort in ieder geval verleden tijd.

Elke zaterdag verschijnt er een column op Gamer.nl die ingaat op actuele gebeurtenissen.

31 Reacties
Nieuwste
Oudste Meeste likes
Inline feedbacks
Bekijk alle reacties
B86
25 juli 2020 - 20:20

Ik snap wat Microsoft wilt doen. De presentatie was in mijn optiek ok, maar nog steeds niet WAUW.

Ik heb de afgelopen jaren best vaak gehoopt op Microsoft z’n grote come back, ik houd nou eenmaal van een mooie concurrentie strijdt.

Maar waar gamepass nu de troef is, om de consument in een “eindeloos abonnement te lokken” voor maar 15 euro per maand, levert het ze geld op, ookal spelen mensen de game nooit.

Ik ben nog van de oude stempel, zie ik een game die ik vet vind, dan koop ik het spel.
Ik heb sea of thieves gekocht, en heb er ruim 100 uur in zitten, stel dat ik deze via gamepass had gespeeld, en nu had gestopt met mn abo, dan had ik nu niks.

Gamepass is bedoeld voor die twijfelende consumenten die anders die games toch niet hadden gekocht, en Microsoft vindt dat prima, want ze hebben geld.

Ik hoop dat ze nog gewoon discs blijven produceren, op de lange baan is een aanschaf meer waard dan afhankelijk blijven van een abo.

kleinekoosjer
27 juli 2020 - 10:53
Antwoord aan  B86

@Krytuun Niet helemaal mee eens; ik heb gamepass ultimate en twijfel daar geen moment aan. De waarde van de pass valt gewoon niet te ontkennen. Ik heb gold tot 3 jaar gezet en toen voor 1 euro overgezet naar gamepass ultimate.. Oftewel voor +/- 60 per jaar heb ik 3 jaar lang gamepass ultimate. De tijd dat ik er nu al gebruik van heb gemaakt gaat ruim over dat bedrag heen..
En helemaal nu Xbox steeds meer studio’s heeft; weet je dat de gamepass alleen maar vetter en vetter gaat worden.

Misschien baal ik wel dat ik RDR2, Mortal Kombat XL, Sniper 4, PES2020 etc.. wel gekocht heb en ik ze nu op Gamepass zie.. Had mij een hoop geld bespaard.. (uiteraard wil je sommige van die games day 1 spelen.. dus ik zal er niet slechter om slapen).. maar bewijst alleen maar dat gamepass gewoon echt wat te bieden heeft.

Je verhaal van SoT begrijp ik, maar ze bieden altijd aan om de game met korting alsnog te kopen. Dus mocht je willen stoppen; kan je door. Je save games blijven ook gewoon bestaan.

B86
27 juli 2020 - 15:40
Antwoord aan  kleinekoosjer

@kleinekoosjer Ik snap het goed dat Gamepass zeker goed is voor een bepaalde doelgroep. er zijn zeker mensen die er wel degelijk het onderste mee uit de kan halen. Voor die consumenten is gamepass super goedkoop, en duur voor Microsoft.

Vanuit mijn perspectief is het echter iets anders, iets dat ik lastig te verwoorden vind. Neem bijv World of Warcraft, je betaald voor een abo, elke maand, en de tijd die je niet spendeert, voelt als verloren tijd/geld.

Als ik een spel koop, dan stel ik mijzelf in staat om zelf te beslissen wanneer ik het speel, het wordt mij niet meer afgenomen zegmaar.

Bij gamepass loopt het echter door, ben je een speler die alles een keer opstart/uitspeelt en dan weer doorgaat, dan “kan” het idd voordeliger zijn.

Maar heb door werk/ziekte/vakantie etc geen tijd om te spelen, dan betaal je wel door, terwijl je het niet benut hebt. Terwijl die Last of Us 2 er ook volgende maand nog ligt als je effe geen tijd hebt gehad.

Los van het 1 euro upgrade van gold naar GP ultimate, kost Gamepass 15 euro. Ik heb Forza Horizon 2,3 en 4, Forza 7, Gears Ultimate en 4, (en de rest via backwards) ReCore, Quantum Break, Sunset Overdrive, Sea of Thieves, Halo TMC etc.

Deze games heb ik lang niet allemaal voor de volle mep gekocht, deels nieuwe release, deels gewacht op afprijzing. Maar als ik dan bekijk dat ik al deze games op elk moment kan opstarten en er niet maandelijks/jaarlijks voor hoef te betalen om ze te “mogen”spelen, dan zie ik dat als winst.

Want je betaald voor iets dat je houdt, en niet voor iets dat tijdig is.
Voor 180 euro per jaar (15 per maand) kun je 8 games van gamepass kopen, misschien wel meer als je zoekt, dus ik zie zelf niet in waarom ik voor iets tijdelijks zou betalen.

Iedere consument, zijn wens natuurlijk en ik kraak de gebruikers van gamepass niet af. Maar nogmaals, ik denk dat het merendeel van de consumenten, uiteindelijk duurder uit is onder aan de streep, omdat MS het eigendomsrecht weghaalt tegen een maandelijks tarief.

MarzoriuM
25 juli 2020 - 18:21

Wat voor mij ook meespeelt is wat m’n vriendengroep doet. Waarschijnlijk gewoon ps5. Dan kan ik zelf wel een xbox series x aanschaffen, maar dat is dan ook maar een eenzaam bestaan.

Aerofox81
25 juli 2020 - 17:19

Microsoft legt geen focus op het verkopen van consoles. Dat is toch duidelijk? Ze willen gamers naar hun ecosysteem trekken. Maar iedereen blijft maar zagen over console-war.
Maarja dat deze site pro Sony is, is al lang overduidelijk.

TommyVercetti
25 juli 2020 - 13:25

PS5 day one en de XSX komt er over twee/drie jaar.

kleinekoosjer
27 juli 2020 - 10:31
Antwoord aan  TommyVercetti

@TommyVercetti Ieder zijn eigen voorkeur; ik zou het andersom doen. Xbox knalt direct met gamepass er in. PS wordt pas echt interessant zodra de nieuwe blockbusters er zijn. Spiderman wordt naar verwachting een korte game en is zover ik weet de enige echte must have exclusive bij launch (verbeter mij uiteraard als ik er naast zit). Dan lijkt mij toch dat de PS pas echt interessant wordt zodra: naughty dog, guerilla, Sucker Punch en SIE Santa Monica van zich laten horen.

ali3n8tor
25 juli 2020 - 12:59

Wat mij betreft is ms/xbox met hun gamepass de fastfood keten van de gaming-wereld aan het worden, waar Nintendo en Sony nog steeds uitgebreide diners aanbieden.

Ja call me crazy dat ik liever een game van 50-60 euro koop die ik na afloop doorverkoop of in de kast zet als ie echt dik is, als dat ik per maand betaal om games te kunnen spelen, maar niet bezitten. En of die games er de volgende maand nog wel op GP staan. De kwaliteit van de games lijdt er ook onder. (heel vergelijkbaar met netflix films)

Op mijn nieuwe console wil ik dingen kunnen spelen die ik niet ergens anders ook kan spelen, en alles van xbox komt op pc day one. Easy choice.

The.Eraser
25 juli 2020 - 14:12
Antwoord aan  ali3n8tor

@ali3n8tor
Niet helemaal mee eens. Sony wint misschien de ‘outdated’ console war door hun exclusives, maar MS is de hele industrie errond aan het heruitvinden. Het model waar MS naar streeft trekt een veel groter publiek aan. Ben zelf gamer van 34 sinds m’n 5 jaar en m’n oudste is er nu 5. Met de gamepass en het uitgebreide aanbod kan het hele gezin spelen. Ook het feit dat je niet gepushed wordt naar nieuwe console kan ik alleen maar toejuichen. Ze zijn echt een sterk ecosysteem aan het opbouwen waar Sony toch de boot wel gemist heeft (en vermoedelijk ook het budget niet voor wil vrijmaken)

Daarbij heeft Xbox ondertussen toch ook enkele mooie AAA-games, akkoord Sony heeft er meer. Maar bij MS moet je ze ook niet meer kopen als je in hun ecosysteem stapt.

ali3n8tor
25 juli 2020 - 15:53
Antwoord aan  The.Eraser

@The.Eraser De boot gemist? Je kunt nu op dit moment op PSnow voor een tientje in de maand 800 games streamen en downloaden. vs de 200 op gamepass. Enkel, PSnow bestaat al vanaf 2014, gamepass zelf vanaf 2017.

Sony bied het dus al langer aan als Microsoft, zelfde voor streaming, project xcloud wordt nu ineens door microsoft gepushed als the next big thing maar Sony doet het al jaren.

En ja Sony bied niet dag 1 hun nieuwste games aan want hun exclusives verkopen als een malle (ghost of tsunima net nog 2.4 miljoen stuks in 3 dagen.. x 50-60 euro.. do the math 🙂 ) voor mij begrijpelijk vanuit een business standpunt . Al verwacht ik wel dat ze dat ook gaan veranderen om maar weer met gamepass te concureren… uiteindelijk goed voor de consument… en vergeet niet dat sony met hun 106 miljoen verkochte ps4’s al heel veel mensen in hun ecosysteem hebben.

Al die services zijn leuk natuurlijk, maar in the end, draait het alleen maar om de games. ik koop geen services. Streaming zal altijd een (voor mij) k*t oplossing blijven vanwege de lag, dus ook daar blijf ik ver vandaan.

Zelfde voor psnow en gamepass, totaal oninteressant voor mij omdat ik games wil bezitten, niet lenen of huren, en elke maand betalen voor niets, want je bezit niets, en als de games van de service verwijderd worden zoals elke maand op gamepass.. dan moet je hem evengoed nog kopen mocht je er midden in zitten of een jaar later nog eens wil spelen.

Smayo
25 juli 2020 - 16:37
Antwoord aan  ali3n8tor

@ali3n8tor

Die uitgebreide dinners voelen anders aan als een aperitief in een michelin restaurant. Een game die 7 jaar in ontwikkeling is, klaar in een lang weekend.

Na het restaurant gaat 90% toch ff langs de Burger King, je moet toch iets eten de volgende 7 jaar…

ali3n8tor
25 juli 2020 - 20:26
Antwoord aan  Smayo

@Smayo respect als je 30-40 uur achter elkaar gamed in een weekend.

maar ik hou niet van fastfood, het is troep, dan heb ik nog liever honger.

rpenning
26 juli 2020 - 16:56
Antwoord aan  Smayo

@Smayo dus jij hebt liever 10 matige games dan 3 masterpieces zoals God of war, ghost of tushima the last of us. Vreemde gedachtegang maar oke ieder zijn eigen.

xeros
25 juli 2020 - 10:36

Ik lees ”Goed is niet goed genoeg”
Wanneer is het wel goed genoeg vraag ik me dan af?

smaakmaker
25 juli 2020 - 12:52
Antwoord aan  xeros

@xeros bij Xbox nooit.

xeros
25 juli 2020 - 13:10
Antwoord aan  smaakmaker

@smaakmaker Dat proef ik ook een beetje.
Er is veel kritiek op Microsoft, maar een oplossing hoor je niet vaak.

Fred6er
25 juli 2020 - 09:32

Ik vind het helemaal mooi as pc gamer.
Alle games van de xbox op de pc en ook toppers van sony komen op de pc.
De reden om een console aan te schaffen zie ik persoonlijk niet.

xeros
25 juli 2020 - 10:11
Antwoord aan  Fred6er

@Fred6er Ook met de volgende gen is het PC master race.

TommyVercetti
25 juli 2020 - 13:29
Antwoord aan  xeros

@xeros Wel een jaar wachten totdat je GTA VI kan spelen.

smaakmaker
25 juli 2020 - 09:10

Als straks de Xbox 100 euro goedkoper gaat zijn. En crossplay zit in de grote mainstream games als warzone, Fortnite etc want daar zit de grootste groep van Xbox en ps4 bezitters. Waarom zou die dan een duurdere ps5 kopen Erik als hij die games ook tegen ps5 bezitters kan spelen? En dan de gamer bij Sony moet hij naast de ps5 nog betalen voor de first party titels. Bij Xbox betaald hij 60 euro in een jaar en speelt alle first party titels. Dus ik zie Xbox niet ver achterstaan nu. Als ze later dit jaar ook Banjo Kazooie en Perfect dark uit de doeken doen dan is Xbox gelijk voor mij aan ps5 mits al die titels de kwaliteit worden.

Roy36NL
25 juli 2020 - 09:20
Antwoord aan  smaakmaker

@smaakmaker aangezien Rare druk bezig is met everwild en nog niet weet wat voor game het wordt zullen andere projecten zoals Perfect dark wel in de ijskast staan. En denk dat PlayStation bezitters graag 60 euro betalen voor een geweldige exclusive althans ik doe dat maar al te graag.

smaakmaker
25 juli 2020 - 10:00
Antwoord aan  Roy36NL

@Roy36NL perfect dark volgens hardnekkige geruchten is in de maak bij die nieuwe studio van Xbox met allemaal grote namen uit de game industrie.. Rare leent hun Ips uit aan andere Xbox studio’s. Dus een nieuwe Banjo Kazooie en Perfect dark zullen door een andere studio worden gemaakt

smaakmaker
25 juli 2020 - 10:03
Antwoord aan  Roy36NL

@Roy36NL Ja maar nu nog wel maar de series moeten ook oppassen om niet in een herhaling circus te vallen. Want dan gaan ze ook vervelen. Dus is het is echt tijd dat na deze series en na God of war die studio’s echt iets totaal anders gaan maken

Bteqq
25 juli 2020 - 12:57
Antwoord aan  smaakmaker

@smaakmaker

Wellicht komt Sony ook met een gamepass achtig iets?

ali3n8tor
25 juli 2020 - 13:03
Antwoord aan  Bteqq

@Bteqq Hebben ze al Heel lang. dat heet PSNow , daar kun je games mee streamen (ps2/ps3/ps4 games) of direct downloaden naar je hdd (enkel ps4 games) voor een x bedrag per maand. en durf ik het het zeggen? 4x het aanbod wat gamepass biedt. 800 games waarvan 300 direct downloadbaar (ps4 only). Gamepass heeft nu 200 games.

Heccer_NL
25 juli 2020 - 08:49

Mij kan het nog steeds niet bekoren wat M.S doet. Een gamepasje leuk. Kom maar met games die exclusief gemaakt zijn voor de nieuwe X. Echt iets nieuws next gen AAA.
De nieuwe Halo, tja was dit het miljarden project.

xeros
25 juli 2020 - 10:17
Antwoord aan  Heccer_NL

@Heccer_NL half miljard maar 🙂

Heccer_NL
25 juli 2020 - 21:07
Antwoord aan  xeros

@xeros klopt thanks scheelt een hoop.

Roy36NL
25 juli 2020 - 08:38

Gamepass is een mooi iets in gameland. Nu Speel je spellen die je anders nooit zal kopen of uitproberen. En dat de spellen ook nog uitkomen op een oude Xbox is ook een mooi gebaar naar de fanbase van Microsoft. Alleen krijg ik hier een dubbel gevoel bij. Ik had meer het idee dat ik naar opgepolijste current gen games zat te kijken dan naar echte innovatie next gen games. Nu ga ik niet de beweren dat wat de ps5 tot nu toe heeft laten zien zo baanbrekend is, maar het voelt wel als nieuw aan. Groot halo fan, maar moet ik nou een nieuwe Xbox halen terwijl ik weet dat mijn scorpion dit ook trekt en zo mooi zag het op de Xbox serie x er ook weer niet uit. Las tevens dat die halo game sessie op een pc draaide met ongeveer dezelfde specs als de nieuwe Xbox. Is dat ding überhaupt wel klaar dit zijn allemaal twijfels die de laatste showcase niet weg heeft kunnen nemen.

hubertje
25 juli 2020 - 08:22

Voor mij is dit zeker genoeg om de series x te kopen. Ook door de gamepass begin ik denk ik een beetje vast te smelten aan xbox. Voor mijn gevoel lijkt het of je al die games gewoon gratis krijgt. Ik hoop ook dat meer mensen een xbox gaan kopen dot keer. Niet omdat ik het Sony niet gun, maar zodat de er meer spelers voor bijvoorbeeld multuplayer games komen.

The.Eraser
25 juli 2020 - 08:07

Ik denk wel dat we moeten beseffen dat alle 3 grootmachten een totaal andere strategie kiezen. Persoonlijk staat me die van MS wel het dichtste bij wat ik verlang. De gamepass is een zaligheid. Heb sindsdien buiten RDR2 ook geen AAA titel meer gekocht. Speel nu ook indiegames (zitten zeker pareltjes tussen) waar ik anders nooit geld aan gegeven had en uiteraard alle first party games en heel mooie catalogus.

https://www.gamesindustry.biz/articles/2020-07-23-the-console-war-is-over-opinion