De pas gehouden Indie Game Awards 2025 hebben Clair Obscur: Expedition 33 op terugwerkende basis gediskwalificeerd, omdat er bij de ontwikkeling AI is gebruikt.
De game won afgelopen week op de Indie Game Awards prijzen voor game van het jaar en debuutgame. Toen de game werd genomineerd heeft een ontwikkelaar van de game gemeld dat er geen AI is gebruikt voor de ontwikkeling van de game.
Ontwikkelaar Sandfall Interactive heeft op de dag van de uitreiking van de awards echter bevestigd dat er toch wel AI is gebruikt voor de ontwikkeling van de game, al zijn de AI-beelden wel met patches verwijderd. Dit was voor organisator Six One Indie een reden om de game alsnog af te keuren, omdat dit tegen de regels van de awardshow in gaat. De prijs van de game van het jaar gaat nu naar Blue Prince en die van debuutgame naar Sorry We're Closed.
Gebruik van generatieve AI bij gameontwikkeling is controversieel. Steeds meer bedrijven zetten het in, maar het levert ook kritiek op bij consumenten en sommige andere ontwikkelaars, omdat AI in feite is gebaseerd op bestaande assets gemaakt door anderen. Onlangs gaf Baldur's Gate 3-ontwikkelaar Larian Studios aan AI te gebruiken voor voorbereidend werk bij hun aankomende game Divinity, wat ook veel kritiek opleverde.
Clair Obscur: Expedition 33 won eerder deze maand al negen awards op The Game Awards, waaronder die van game van het jaar. Naast de award voor game van het jaar won de Clair Obscur ook awards in categorieën als beste indiegame, beste soundtrack, beste verhaal, beste art director, beste game direction en beste acteerprestatie voor Jennifer English. In totaal won de game negen verschillende awards – een nieuw record. The Last of Us: Part 2 was de vorige recordhouder met zeven awards op The Game Awards. Na de winst bracht Sandfall een gratis update voor de game uit met nieuwe content. Bekijk hier alle winnaars van de afgelopen editie van The Game Awards.
The IGAs Nomination Committee is officially retracting Debut Game and Game of the Year, awarding both categories to new recipients. Additionally, we are retracting one of the Indie Vanguard recipients.Full details can be found in our FAQ under Game Eligibility: www.indiegameawards.gg/faq
— The Indie Game Awards (@indiegameawards.gg) 2025-12-20T18:45:10.232Z
Vreemde situatie zo.
Dat AI gebruik vind ik persoonlijk niet zo erg, maar het is gewoon geen Indie, dus alsnog terecht gediskwalificeerd.
Ter aanvulling
In het preproces is er GenAI gebruikt, om texture-placeholders te genereren. Bij de release bleek dat er 1 texture niet vervangen was, dit was vergeten / gemist door QA. Dit hebben ze vlak na de release met een patch gefixed.
Belachelijk. Het ging om een asset die nog per ongeluk in de game zat als place holder. Die is er met een update uitgehaald omdat ze zelf tegen AI zijn
Wat misschien ook bij de diskwalificatie heeft geteld, is dat volgens dit nieuwsartikel een van de ontwikkelaars bij de nominatie beweerde dat er géén AI zou zijn gebruikt. Dat noemen we met een mooi Hollands woord liegen. Daar kom je bij geen enkele fatsoenlijke wedstrijd mee weg.
Verder is het vrij eenvoudig: als het reglement van een prijs het gebruik van AI verbiedt, dan val je dus buiten de boot of wordt je gediskwalificeerd als je alsnog AI gebruikt. Net zoals sporters hun prijzen kwijtraken als ze al die tijd doping blijken te hebben gebruikt. Er is hier dus niets onrechtmatigs gebeurd, los van of je het met het criterium eens bent of niet.
@Robert-Frans, duidelijk omschreven en dus correcte uitslag. Alweer een duimpje van mij 🤝
AI wordt in de productie altijd wel gebruikt. Alleen is er geen AI in het eindproduct.
Die hele indie categorie is zo vaag als wat.
Ze hadden de indie prijs sowieso al niet moeten winnen. Veel te grote studio voor + een publisher.
Studio van ~35 personen en Blue Prince had ook een uitgever.
The Rock denkt dat heel veel mensjes dit allemaal wel iets te serieus neemt al die Awards enzo. Iedere pannenkoek kan een Awardshow bedenken en/of organiseren. Gebruik van AI is niet meer tegen te houden, al snapt The Great One wel dat het voor een pure definitie van een Indy game zo steeds lastiger zal gaan worden.
Maar goed, fijn dat Blue Prince nu een Award weer ergens pakt. Voor The People’s Champ is dat namelijk sowieso de game van het jaar 😎
Maar, dus…Clair Obscur is nu niet meer GOTY?
Dit gaat niet over The Game Awards.
Lekker voor ze oprotten met AI IN GAMING!!!!
Heb je weer zo iemand die AI niet begrijpt.
Leg gerust uit wat je zo verschrikkelijk vindt aan AI-tools in video gameontwikkeling.
Het is niet eens een Indie game, want ze hebben een publisher.
Ja Blue Prince ook! En vorig jaar Balatro ook! Niks is een indie!
Larian Studios en CD Project Red geven hun eigen games uit, dus dat zijn echt Indies.
Zenimax/Bethesda was dat vroeger ook…
Fallout 3 was bijvoorbeeld een indie. 😀
Ik bedoel maar te zeggen, er is gewoon geen passende definitie van ‘indie’. Een wereld waarin Balatro geen indie is en Baldur’s Gate 3 wel, vind ik maar raar.
Boooooooooriiiiiiiing
Wat is dit nou weer voor belachelijk iets.
Bijzondere taferelen bij de Game Awards. Zo zie je maar weer, dat er ook hier politiek spelletje gespeeld wordt.
Dit heeft niets met The Game Awards te maken, voor de duidelijkheid.
Mensen lezen niet met hun ogen helaas tegenwoordig!!!
Oh, IGA staat niet voor Indie Game Awards?
Het gaat inderdaad om de Indie Game Awards, niet de Game Awards.
Tja, gewoon domme redenering. Kan je BIJNA haast garanderen dat de rest van de kansmakers ook gewoon A.I hebben gebruikt, en dan kunnen ze het zo goed als die awards schrappen :’)
Bij Indies snap ik juist dat het gebruikte wordt. Het zijn vaak kleinere teams, dus die kunnen juist alle hulp gebruiken
Ondertussen weten de andere ontwikkelaars dat ook zij dit gebruik hebben en twijfelen ze of ze nu beter kunnen zwijgen of spreken……
Volgend jaar zijn er bij dezelfde regels geen games meer die kunnen worden genomineerd.
Daar komt ook nog eens bij kijken dat er erg veel commotie was omtrent de verkiezing van een game waarin enorme bedragen zijn geïnvesteerd voor de ontwikkeling door met name Microsoft en waarbij ook externe Studios zijn gebruikt tegen betaling. Is dit dan nog wel een Indi? Heeft Microsoft dan geen sturing gegeven? Want dan ben je niet Independent… Dat was de grote vraag. Maar op deze manier is dat probleem in ieder geval opgelost.
Een kreet van blijdschap ging gisterenavond door de Indi wereld.
Ze zijn er zeker indie mee, Game Pass heeft er geen invloed op of iets…
Tenzij je dan vindt dat Silksong hierdoor geen indie is. Of Dispatch.
Ik begrijp je punt wel, het is een vervelende categorie om te definiëren nu er steeds meer geld en mogelijkheden zijn voor studio’s.
Zelf ben ik ook van mening om indie te schrappen en te vervangen met A-, AA-, en AAA-categorieën in dit soort award ceremonies.
A , AA en AAA klinkt goed
Een enorm goede game maar omdat Skynet is gebruikt is ie ineens gediskwalificeerd…
Belachelijk dat een ontwikkelaar eruit ligt door ai, indie of niet. Men kan lullen wat ze willen, en bekrompen doen, maar ai is er, gaat meer en meer komen en gaat niet weg.
Dit. Het eindproduct telt. En onderdeel van het eindproduct is natuurlijk wel of er geen gestolen art in zit. Maar als je op basis van AI wil diskwalificeren, diskwalificeer je uiteindelijk je eigen awards want er zal geen game meer zijn die niet gemaakt is met behulp van AI op welke manier dan ook.
Het eindproduct telt. Het doel heiligt de middelen.
En nog aparter, als je leest waarvoor het gebruikt is dan weet je dat men een enorme pak boter op het hoofd. Er is Gen AI gebruikt om placeholders te genereren en blijkbaar zijn ze iets van een aanplakbiljet vergeten te vervangen door de daadwerkelijke asset.
Dus al die indie ontwikkelaars die het wel gebruikt hebben maar wel al hun assets op tijd vervangen hebben zouden zichzelf toch achter de oren moeten krabben.
Het is simpelweg een hele handige tool, wil je daadwerkelijk een berg manuren stuk slaan om het maken van dit soort placeholder? Het is alsof je zegt dat je geen engine mag gebruiken maar alles zelf moet bouwen.
Je zal denk ik toch altijd tegendraadse indie-ontwikkelaars hebben die helemaal geen AI zullen en willen toepassen ook al is dit mogelijk inefficiënter en levert het meer kosten op. Daar zullen deze awards dan vooral voor zijn in de toekomst, mochten ze deze regels aanhouden.
Dat is prima natuurlijk, als zij een bepaald gereedschap niet willen gebruiken dan is dat aan hun. Maar het is een beetje gek om andere ontwikkelaars daar dan op aan te spreken
Unreal/Unity zitten vol met AI en machine learning tools.
MetaHuman is er bijvoorbeeld door ontwikkeld, en kun je binnenkort GenAI gebruiken om bijvoorbeeld lipsync te regelen.
De regels waren duidelijk. Ze hebben de regels gebroken. Niks belachelijks aan.