'AMD werkt aan opvolger van Steam Deck-apu'
Gamer.nl
Nieuws

'AMD werkt aan opvolger van Steam Deck-apu'

Volgens bronnen van Moore's Law is Dead werkt AMD aan een opvolger van de Steam Deck-apu, ditmaal op Zen 4- en RDNA 3-architectuur.

Valve's Steam Deck wordt aangedreven door AMD's zogeheten 'Van Gogh'-chip, bestaande uit vier Zen 2-processorkernen en acht RDNA 2-clusters. In een recente

Watch on YouTube

 zet Moore's Law is Dead enkele geruchten over diens opvolger uiteen. Intern bij AMD zou de zogenaamde 'Little Phoenix'-apu ook wel de "Van Gogh opvolger" genoemd worden.

Over Little Phoenix is nog weinig bekend, maar de term wijst op een kleinere en rendementsrijkere afsplitsing van AMD's op laptops gerichte Phoenix Point-chip. Dat vlaggenschip uit de aanstormende Ryzen 7000-reeks zou een octa-core Zen 4-processor betreffen, inclusief een grafisch component op RDNA 3. Zowel Phoenix Point als Little Phoenix zouden gebakken worden op het 4 nm procedé van TSMC.

Watch on YouTube

Volgens de bronnen van Moore's Law is Dead bestaat de Little Phoenix-apu wederom uit een quad-core processor, bijgestaan door acht grafische rekenclusters — zij het nu onderverdeeld in vier RDNA 3 'werkgroepen'. In totaal zou de chip een oppervlak tussen de 110 en 150 vierkante millimeter beslaan: kleiner dan Van Gogh (163 mm, maar groter dan het recente en budget-gerichte Mendocino.

Met de overstap naar Zen 4 wordt een prestatiebonus (per processorkern) van 25 tot 33 procent verwacht, met een mogelijke boost-frequentie van minstens 4,0 GHz. RDNA 3 belooft als grafische architectuur uiteraard "veel hogere prestaties" ten opzichte van RDNA 2, maar Moore's Law is Dead claimt dat het absoluut geen verdubbeling van prestaties (op dezelfde kloksnelheden) zal betreffen. 

Daarnaast zou de Little Phoenix-apu een 128-bit geheugencontroller bevatten, al blijft onduidelijk wat voor geheugenmodules daaraan gekoppeld worden. Van Gogh maakt vooralsnog gebruik van LPDDR5-geheugen op 5.500 MT/s; voor AMD ligt het doel wijd open om sneller geheugen te combineren met de mobiele chip.

Mocht Little Phoenix inderdaad de Van Gogh-opvolger blijken, dan is de kans alsnog groot dat de we chip voorlopig niet zien verschijnen. Niet alleen dienen Zen 4 en RDNA 3 pas later dit jaar officieel af te trappen, ook de Steam Deck is pas net in omloop. Voor zowel AMD als Valve is er voorlopig weinig reden om dermate vroeg opvolgers (en bijbehorende specificaties) uit de doeken te doen.

Reacties

Login of maak een account en praat mee!
▼ Volgende artikel
Nederlandse ontwikkelaar Rusty Lake viert jubileum met gratis game
Gamer.nl
Nieuws

Nederlandse ontwikkelaar Rusty Lake viert jubileum met gratis game

The Mr. Rabbit Magic Show

De uit Amsterdam afkomstige gameontwikkelaar Rusty Lake bestaat tien jaar. De studio viert dit onder andere met een gratis game die nu beschikbaar is.

De ontwikkelaar staat bekend om hun macabere puzzelgames die zich afspelen in het Rusty Lake-universum. Deze spellen combineren point-and-click-gameplay met escape-room-achtige puzzels. Hoewel de verschillende spellen allemaal los te spelen zijn, loopt er ook een rode draad door de games. Er zijn achttien games uitgebracht, waarbij sommige betaald en andere spellen weer gratis zijn.

Om te vieren dat Rusty Lake tien jaar bestaat, heeft de ontwikkelaar nu een nieuwe gratis game uitgebracht, genaamd The Mr. Rabbit Magic Show. Het gaat om een "korte maar mysterieuze" game. Daarbij wordt er in het spel gehint naar de volgende grote game van de ontwikkelaar, genaamd Servant of the Lake. The Mr. Rabbit Magic Show kan gratis gedownload worden via iOS, Android, Steam en Itch.io. Daarbij is er op verschillende digitale winkels een uitverkoop van Rusty Lake-games gaande.

Watch on YouTube
Watch on YouTube

Aanbevolen voor jou

Reacties

Login of maak een account en praat mee!
▼ Volgende artikel
Microsoft zag afgelopen kwartaal een stijging in omzet van games
Gamer.nl
Nieuws

Microsoft zag afgelopen kwartaal een stijging in omzet van games

De hardwareverkoop blijft echter wel dalen

De gamedivisie van Microsoft heeft het afgelopen kwartaal een stijging in omzet gezien. De omzet van hardwareverkoop blijft wel nog altijd dalen.

Het bedrijf maakte de kwartaalcijfers van het derde fiscale kwartaal van 2025 bekend. Daaruit blijkt dat Microsoft 70,1 miljard dollar aan omzet heeft gedraaid in dat kwartaal, wat voor een netto-opbrengst van 25,8 miljard dollar zorgde. Dat betreft een groei van respectievelijk 13 en 18 procent ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar.

Deze groei is vooral te danken aan de cloud- en Office-producten van Microsoft, maar ook de Xbox-divisie heeft succes geboekt: de omzet van de gamesafdeling is met 5 procent gestegen ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. Binnen die divisie is Xbox-content en services, waar Xbox-games en Game Pass onder vallen, met 8 procent gestegen. Dit mede dankzij spellen als Call of Duty, Minecraft en Avowed. Ook Game Pass-abonnees zijn gestegen, al werden er geen precieze cijfers genoemd.

De cijfers rondom Xbox-hardware zijn echter wederom gedaald - ditmaal met 6 procent. Al enkele jaren daalt de verkoopt van Xbox-consoles, en daar lijkt vooralsnog geen verandering in te zijn gekomen. Op zich is dat ook niet heel gek, aangezien Microsofts huidige strategie betekent dat Xbox-games op steeds meer verschillende manieren aangeboden worden - ook op concurrerende consoles zoals de PlayStation 5.

Aanbevolen voor jou

Reacties

Login of maak een account en praat mee!