Microsoft en Asus slaan de handen ineen met de ROG Xbox Ally X. Dat is niet dé Xbox-handheld waar Microsoft ooit zelf aan sleutelde, maar het is wel een spil in Xbox’ nieuwe, platformoverstijgende strategie. Hoe pakt deze nieuwe pc-handheld uit? Nou, het lijkt verdomd veel op een nieuwe Ally – en wat minder op een Xbox.
In dit artikel bespreken we in het specifiek de ROG Xbox Ally X, niet te verwarren met het witte non-X-model. Het X-model is standaard zwart en komt met hogere hardware-specificaties, inclusief een grotere accu. Nieuw aan beide modellen is hoe ze in de markt gezet worden als Xbox-ervaringen, al vereist die claim nog wel wat context over het verleden van deze handhelds…

Een ROG Ally in samenwerking met Xbox
De ROG Xbox Ally X en het non-X-model zijn namelijk, even kort door de bocht, de nieuwe Ally-handhelds van Asus’ Republic of Gamers, ook wel ROG. Die productgroep trapte medio 2023 af met de ROG Ally en werd eind 2024 herzien met de ROG Ally X. De handhelds kun je vooral zien als een respons op het succes van de Steam Deck van Valve. Het waren net zo goed draagbare game-pc’s, zij het krachtiger uitgerust en met Windows 11 als besturingssysteem.
Waar de Steam Deck zich aanvankelijk logischerwijs limiteert tot enkel Steam-games, hebben de Ally’s dus Windows als troef. Op deze apparaten speel je “al je games”, ongeacht launcher of verkoopplatform, aldus Asus’ slagzin. Die klopte, maar tegelijkertijd bleek Windows 11 ook vaak de achilleshiel van die apparaten. Het logge besturingssysteem van Microsoft was nooit ontwikkeld voor kleine touchschermen en controllerinvoer, wat met regelmaat ongemakkelijk gepriegel opleverde.

Een directe samenwerking met Microsoft voelt dan ook als een logische volgende stap voor dit soort systeempjes. Microsoft sleutelde ondertussen immers al aan een handheldversie van Windows en bovendien is het bedrijf halverwege een herpositionering van het Xbox-merk. Dat is niet langer enkel een console. De nieuwe Ally’s doen beroep op een nieuwe Xbox-schil over Windows 11 en lijken qua vorm ook weer iets meer op een uitgerekte Xbox-controller. “Alles is een Xbox”, maar deze Ally’s zijn éxtra Xbox.
Bekende vorm met Xbox-greep
Over die vorm gesproken: hoe valt dit vehikel in de hand? De ROG Xbox Ally X komt met de nieuwe controllerhandgrepen wat log over, maar het apparaat blijkt comfortabeler dan verwacht. De ROG Ally X weegt met 670 gram ook meer dan zijn voorganger en is gevoelsmatig nipt dikker, maar het verschil is in de praktijk nauwelijks merkbaar. Het hele vehikel houdt natuurlijk vast. Liefhebbers van zowel de Xbox-controller als de Steam Deck kunnen hier prima mee uit de voeten – of handen, dus.



Sommige toetsen en sticks op de allereerste Ally voelden nog wat twitchy, maar daar is in deze tweede revisie geen sprake meer van. De ABXY-knoppen en bumpers drukken daadkrachtig in, met stevige hoor- en voelbare feedback. Zelfs de vierpuntsdruktoets mag er wezen, zij het misschien niet voor de vechtersbazen onder ons. Deze is ook niet zo clicky als die van Xbox zelf.
Verder is de Xbox Ally in zowel vorm als gevoel onmiskenbaar een Ally. De werkbare lay-out is grotendeels onveranderd gebleven sinds het Ally X-model, met de kleinere rugtoetsen achterop en verstevigde knoppen en pookjes, inclusief de inmiddels bekende rgb-ringetjes. De enige echt nieuwe invoer is een toegewijde Xbox-knop, waarover later meer.




Nog steeds geen oled
Over consistentie tussen Ally’s gesproken: het scherm. Ruim twee jaar geleden introduceerde Asus een 7 inch groot 1080p/120Hz-paneel als een verdubbeling van de Steam Deck-specificaties. Datzelfde lcd keert hier onaangepast terug, inclusief de vrij aanwezige schermranden. In vergelijking met bijvoorbeeld een Nintendo Switch 2-scherm oogt het anno 2025 wat minder slick: Nintendo’s soortgelijke scherm is een slag groter en dunner omrand.
Qua prestaties mag Asus’ schermpje er nog steeds wezen. We meten een piekhelderheid van 525 nits onder de anti-reflectielaag; dat zie je buiten de deur overdag ook nog goed. Ook de volledige dekking van het sRGB-spectrum blijkt in onze tests grotendeels te kloppen: 96,5 procent, met vrij kleurtrouwe kalibratie bovendien. In het standaardprofiel ogen de tinten relatief vol, waarmee het deels verhult dat dit geen oled betreft. Sommige gamers zullen die diepe contrasten missen – de ratio topt hier af op ongeveer 1230:1 – maar voor de gemiddelde gamesessie voldoet dit ruim.
Ook de claim over 120 hertz voelt niet te hoog gegrepen. Voor een soepele weergave van 120 beeldjes per seconde is een responstijd van 8,3 milliseconde vereist: die behaalt dit scherm in veel gevallen. Enkele transities duren iets langer, tot maximaal 10,7 milliseconde, maar het scherm is over de breedte voldoende snel om praktisch geen ghosting te vertonen. Ook hier geldt dat de meeste games hier gewoon mooi op weergeven worden. Dat het scherm native variabele verversing (vrr) ondersteunt, zorgt er bovendien voor dat inconsistente framerates alsnog relatief vloeiend ogen.
Windows ex machina
Cijfertjes en specificaties terzijde: hoe werkt de Xbox Ally met die alternatieve versie van Windows? Dat ligt wat lastiger dan je misschien zou denken. Dit betreft namelijk geen compleet eigen ‘handheldversie’ van Windows 11, maar meer een addendum. De ‘Xbox-versie van Windows 11’ is vooral een schil die bovenop het reguliere besturingssysteem ligt.


Standaard start de ROG Xbox Ally op in de ‘Xbox-ervaring op volledig scherm’, die lijkt op de vernieuwde Xbox-app op pc. In grote lijnen is dat een gestroomlijnd snelmenu naar games en andere launchers. Vanuit deze schil start je games direct op en kun je nog steeds een stukje multitasken, maar hoef je niet per se in aanraking te komen met priegelige Windows-menu’s en -instellingen. Dat klinkt goed en werkt in veel gevallen ook best fraai.
Bovendien speelt het nieuwe zijmenu goed in op deze aanpak. De speciale Xbox-toets opent een menu dat geïnspireerd lijkt door de Game Bar van Windows, maar nu netjes in tabbladen weergegeven. Daarin vind je snelkoppelingen naar games, Xbox Achievements, schermopnamen, sociale functies en zelfs systeemstatistieken, maar dus ook het snelmenu van Asus’ eigen Armoury Crate, bekend van de eerdere Ally’s. Het is een toereikend actiecentrum voor de meeste scenario’s dat lekker responsief functioneert.

Maar goed, Windows 11 draait daar dus voortdurend ónder. Met enige regelmaat zul je toch even iets moeten aanklikken of installeren buiten de Xbox-schil om – en dan zit je in een handomdraai weer in de bekende, priegelige Windows-omgeving. Dat is geen doodzonde, maar het voelt allemaal toch een stuk minder als consoleniveau. En jawel, hier blijken dus ook Microsoft Teams, Office 365+ en Copilot vooraf geïnstalleerd te zijn. Het voelt misplaatst voor een product met de Xbox-merknaam.
Die momenten breken de illusie dat dit een volwaardige handheldversie van Windows is. De schil claimt bovendien betere prestaties te leveren zolang je niet terugschakelt naar het Windows-bureaublad, maar in onze tests merken we maar weinig van die vermeende prestatiebonus. Het is en blijft een lichtgewicht systeempje op Windows 11, zij het met een handig raamwerk eroverheen. We hopen vooral dat het raamwerk de komende maanden stapsgewijs verbeterd wordt – te beginnen met het strippen van de verplichte kantoorprogramma’s.

Hoe zit het met die spelprestaties?
Om toch nog terug te komen op de prestaties: die worden verbeterd met de komst van de AMD Ryzen Z2 Extreme. Die beschikt over een ruime 24 GB aan lpddr5x-geheugen, waarvan 8 GB standaard toegewijd is aan de geïntegreerde gpu. De chipset is een directe opvolger van de Z1 Extreme uit de voorgaande Ally’s, maar de sprong in prestaties voelt relatief klein. In veel van de relevante benchmarks scoort de Z2 Extreme ongeveer 10 tot 20 procent beter dan zijn voorganger.
Dat is nog altijd vooruitgang, maar de prestatiesprong voelt na tweeënhalf jaar stiekem wel teleurstellend klein. De Z1 Extreme was rond de release van de eerste Ally een uitzonderlijk sterke chip voor zijn tijd, waar de Z2 Extreme mogelijk alweer een beetje achterhaald voelt. Deze gloednieuwe AMD-chip wordt in sommige tests ingehaald door een moderne mid-range processor van Intel, zoals die in de eerder verschenen MSI Claw 8-handheld. Van AMD hadden we meer verwacht.

Benchmarks terzijde: de prestaties zijn in de praktijk nog steeds aardig te noemen. Zonder al te veel tweaken speel je veel games al snel op een stabiele framerate, vaak genoeg ook op de native 1080p-resolutie. Gears of War: Reloaded, Forza Horizon 5 en Far Cry 6 trek je gemakkelijk richting (of over) de 90 frames per seconde op fraaie instellingen; zelfs Cyberpunk 2077 op een stabiele 60 fps is gewoon haalbaar. Er komt soms wat hevigere upscaling aan te pas, maar dat oogt prima op het inherent scherpe scherm.
Verwacht overigens niet dat de prestaties van de ROG Xbox Ally X oneindig rekbaar zijn. In Monster Hunter Wilds, een notoire zware game, komt deze Ally zijn limieten sneller tegen. Ook op de laagste instellingen en mét enige upscaling blijkt het lastig om een stabiele 60 fps te klokken. Daar moet echt Frame Generation aan te pas komen, en zelfs dan dipt de framerate nog regelmatig onder die gulden standaard. Bij zware games die dat niet ondersteunen, kan het dus lastig worden om de Z2 Extreme soepel te laten presteren.
Een koelere, stillere en langere adem
Wat de Ryzen Z2 Extreme mist aan push op prestaties, maakt het wel waar in een rendementssprong. Wat blijkt namelijk? In al onze tests presteert deze Ally beter dan zijn voorgangers, maar wordt deze nooit warmer dan voorheen. De chip in de ROG Xbox Ally X draait zware benchmarks zonder ooit ver of lang boven de 80 graden Celsius te pieken – en zelfs daarvoor hoeven de twee ventilatoren niet luid te suizen. In het heetst van de strijd hoor (en voel) je daar praktisch niets van.
Dat verbeterde rendement doet ook minder aanslag op de accu, die ditmaal 80 wattuur bedraagt. Pomp je op vol vermogen zware games, dan houdt de Xbox Ally X het alsnog makkelijk twee tot drie uur uit. Dat hebben we overigens met de schermhelderheid op 50 procent gemeten, goed voor ongeveer 200 nits. Ligt de belasting van het apparaat lager, bijvoorbeeld tijdens lichtere gamesessies, dan is vier tot vijf uur uptime ook prima haalbaar. Gewoon een beetje streamen houdt de Xbox Ally X ruim twintig uur uit.

Asus maakt het bovendien wederom makkelijk om de chip naar wens te limiteren of een beetje op te voeren. Dat kan snel via het Armoury Crate-snelmenu. Voor lichte 2d-games voldoet het stille profiel op 13 watt gemakkelijk, terwijl zwaardere sessies meer hebben aan het prestatieprofiel op 17 watt of de ‘turbo’-modus op 25 watt. Aan de vaste stroom is dat zelfs op te voeren naar 35 watt, al moet je daar ook geen desktopprestaties van verwachten. In onze tests resulteert dat profiel zelden in significante verbetering; vaak gaat het om hoogstens een handvol frames per seconde extra.
Poorten en verdere uitbreidbaarheid
Wat betreft die stroominvoer: we hebben het wederom over twee usb-c-poorten die bovenop te vinden zijn. Net als de Ally X van vorig jaar blijkt dat een nette verbetering ten opzichte van de originele Ally. De Xbox Ally kan snel opladen over de adapter en ondertussen nog uitgebreid worden met docks, externe opslag of optionele beelduitvoer. Een 40 Gbps usb-poort zorgt ervoor dat de Xbox Ally voorlopig niet verlegen zit om bandbreedte.

De ROG Xbox Ally X wordt wederom geleverd met 1 terabyte aan PCIe Gen 4 ssd-opslag. Dat betreft hier de vrij vlotte Samsung PM9A1, in de traditionele 2280-vorm, die ook relatief makkelijk te verwisselen is met een ruimere ssd. Voor minder ingrijpende uitbreidingen keert het MicroSD-slot terug. En geen zorgen: dat betreft weer een ‘normaal’ UHS-II-lezertje. De Xbox Ally stapt dus niet zoals de Nintendo Switch 2 over op de dure MicroSD Express-standaard.
Verdere verbindingen vinden we hoogstens in de 3,5 mm audio-jack, plus uiteraard de draadloze protocollen. Daar hebben we het over WiFi 6E en Bluetooth 5.2: voldoende modern, maar stiekem gewoon gekopieerd van de ROG Ally X van vorig jaar. Dat is, zo heb je wellicht al opgepikt, een terugkerend thema van deze Ally.

Is dit de Ally voor Xbox?
Ergens is het jammerlijk om in de ROG Xbox Ally X niet echt een ‘draagbare Xbox’ terug te zien, maar meer een ‘derde ROG Ally’. De handheld oogt en voelt iets Xbox-achtiger, maar houdt duidelijk vast aan de vorm en werkwijze van de voorgaande Ally’s. Zelfs de prestaties verschillen in de praktijk niet bijster veel – en die Xbox-laag over Windows 11 blijkt ook wat dunner dan we hadden gehoopt. Dat is duidelijk nog geen volwaardige handheldversie van Windows 11.
Tegelijkertijd is dat ook zeker geen doodzonde. De ROG Ally X van vorig jaar was verreweg de beste Windows-handheld op de markt. Die wordt dit jaar simpelweg opgevolgd door de ROG Xbox Ally X, welke meteen weer een aantal verbeterpunten meeneemt. De handheld is een tikkeltje sneller (met een beter rendement bovendien) en blijkt prettiger in handligging en het dag-tot-daggebruik.
Van een echte revolutie in de handheldsferen is hier geen sprake, maar de samenwerking tussen Xbox en Asus blijkt een mooie middenweg waar mogelijk meer in zit. De hoop is vooral dat Microsoft de Xbox-versie van Windows 11 blijft verbeteren en dat ontwikkelaars proactief hun spellen willen optimaliseren voor dit soort platforms. Dat zagen we eerder al gebeuren met de Steam Deck; hopelijk ligt een dergelijk effect ook in het verschiet voor deze handhelds.
Bij Asus kun je er in ieder geval vergif op innemen dat er volgend jaar weer een nieuwe en net wat betere Ally geproduceerd wordt. De vraag is enkel of dat met of zonder Xbox zal zijn – wie weet durft Microsoft het tegen die tijd aan om zelf een handheld op de markt te zetten.
De ROG Xbox Ally X is nu te koop voor 899 euro. De minder zwaar uitgeruste ROG Xbox Ally kost 599 euro en is ook nu verkrijgbaar. Voor deze review werd een vroege versie van de ROG Xbox Ally X aangeleverd via Xbox Nederland.
Laat mij ma lekker op tv gamen.
Beetje turen op zo’n kut schermpje
Ik vind beide wel heel fijn om te doen MarcXisme een beetje afwisselen kan geen kwaad :).
Owja en de normale Xbox Ally is nu al overbodig. Voor ongeveer de helft van het geld kun je een Steam Deck krijgen die ongeveer dezelfde performance heeft (bijna dezelfde APU). Het scherm is wel minder en ook de accuduur is niet zo goed, maar die twee zijn niet een verdubbeling van de prijs waard.
Het blijft een tof apparaatje en ik was ook heel tevreden met de originele Ally. Toch ben ik blij dat ik uiteindelijk niet voor de Xbox Ally X, maar voor een game laptop ben gegaan. Deze heeft toch aardig wat meer performance voor ruwweg dezelfde prijs. Het is natuurlijk niet volledig vergelijkbaar, maar naar mijn mening is de game ervaring toch iets beter. Groter scherm, meer performance en (iets) meer upgradem ogelijkheden. Daar lever je dan wel draagbaarheid voor in, maar ik vond de Ally en vind de nieuwe Xbox Ally X nou niet bepaald super draagbaar gezien het formaat en gewicht. Mooie apparaten voor een specifieke doelgroep die je de vrijheid van PC gaming bieden, maar ook de ergernis van Windows 11. Gemiste kans van ASUS en Microsoft.
Windows 11 is soms echt hoogst irritant met de bloatware, onnodige apps en services, en idioot lange updates. Ik vrees ook dat dat nooit zal veranderen. Het hele doel van Microsoft lijkt om Xbox als merk de nek om te draaien en alles onder de Microsoft vlag te plaatsen. Daar staat Windows natuurlijk centraal in.
Ja, ik kan me (zoals wel vaker, trouwens) goed vinden in je take. Een beetje laptop biedt inderdaad al snel meer prestaties voor de prijs, ook even los van het gegeven dat die vaak veel natuurlijker werken met Windows. De Xbox Ally had wat dat betreft best wel wat overtuigender, meer Xbox-achtig, gekund.
Heb daarentegen wel mijn twijfels over dat ‘nek omdraaien’ van het Xbox-merk. Ze willen met het Xbox-kamp echt nog wel een (hardware-)platform neerzetten, zo claimen ze zelf ook, maar het voelt nu gewoon alsof ze in een rare transitieperiode zitten. Hoop zelf vooral dat ze het alsnog ooit aandurven om een eigen Xbox-handheld neer te zetten, die dan hopelijk niet zo beetje-Xbox-maar-vooral-toch-Windows voelt als dit compromis nu doet.
Eigenlijk weet ik niet eens zo zeker of ik nog wel wil dat Xbox als console doorgaat. Dan blijf ik waarschijnlijk altijd de “valse hoop” houden dat het misschien ooit wel weer zoals de 360 tijd gaat worden. Dat zal denk ik nooit meer gebeuren. Als merk heb ik ook zo mijn twijfels om eerlijk te zijn. Men spreekt online al veel over de potentiele richitng van “Microsoft Gaming”. Het zou niet de eerste keer zijn dat Microsoft hun gaming tak in die richting zou willen trekken (Games for Windows Live..) en dat was in het verleden nou niet bepaald een succes te noemen. Wellicht dat een toekomstige hybride pc/console daar verandering in kan brengen, maar dan zullen ze toch wel echt moeten stoppen met hun huidige “wanpraktijken” om het ook maar enige kans van slagen te geven.
Ik vind het een tof apparaat, maar niet voor die prijs. Als je dan zo’n bedrag uitgeeft kreeg ik het idee om zelf iets (een console) te bouwen (?) Wat me vooral aanspreekt is de fullscreen Xbox-ervaring (of Steam OS) op je tv, gewoon lekker gamen vanaf de bank.
Ik ben even gaan zoeken en kwam het volgende tegen (misschien ook interessant voor anderen)
Xbox Fullscreen op je PC
https://www.youtube.com/watch?v=kJQojjUR1Uo
https://pureinfotech.com/windows-11-enable-xbox-full-screen-experience-any-pc/
Alternatief Steam OS op je PC
https://www.youtube.com/watch?v=K74l2ccfDX4
Veel te duur !
Steam Deck is de betere keuze.
Vind hem best wel lelijk.
Mooi apparaat, maar voor welke doelgroep? De markt voor handhelds is verzadigd en Xbox als merk lijkt me zwaar beschadigd. Los van dat, ik speel games gewoon op een grote OLED tv.
Als ik niet net zoveel vertrouwen zou hebben in de toekomst van Xbox als in een Elfstedentocht volgende zomer, had ik deze wel gekocht. Vond ‘t echt een vet concept, maar nu eerst maar ‘s kijken hoe ‘t MS vergaat.
Hier mee gaat de X-box het niet mee winnen natuurlijk. Maar omdat mensen het tegenwoordig er zomaar voor neerleggen neem nou €1000 of €600 voor zo’n handheld. Dan zal dit wel een succesje gaan worden. Maar kijk nou hoe de X-box er nu voor staat en dat is niet best in ieder geval. Dit is een apparaat voor de Pc en een beetje voor de X-box mensen.
Misschien lees ik er overheen, maar hoe presteert de handheld als je het aansluit op de tv? Is het dan een verbetering ten op zichten van de Xbox Series X? ik had een aantal weken gehoord in een podcast dat ze verwachten dat je betere beelden op de TV kan krijgen doordat er krachtigere hardware in zou zitten. Maar dat lijkt mij toch sterk voor een handheld?
De ROG Xbox Ally X krijgt, net als voorgaande Ally’s, automatisch een verbeterde ‘Turbo’-instelling als je ‘m aansluit aan voldoende vaste stroom. Dan trekt de chipset 35 watt, in plaats van de 25 watt die er mobiel doorheen kan vloeien.
Staat wel in de tekst, maar heb het maar kort aangehaald. De prestatiebonus verschilt per test nogal, maar in het beste geval (een puur synthetische benchmark) meet ik ongeveer 20% meer rekenkracht. In de praktijk viel dat bij mij mee: heb meerdere games getest die met de 10 watt erbovenop hoogstens 3~5 extra frames per seconde klokten.
Maar nee, dit komt voor mijn gevoel niet in de buurt van de Xbox Series X qua prestaties. Het speelt misschien dezelfde games af, maar vaak in lagere instellingen en maximaal in 1080p. Zie ook de Forza Horizon 5-benchmark: daar moest de voorgestelde preset echt naar beneden geschroefd worden om een beetje stabiel boven de 60 fps te klokken. En dat is dan dus ook al op dat opgevoerde Turbo-profiel.
Heb dit al vaker aangekaart, bijvoorbeeld bij de Nintendo Switch 2-review, maar dit soort mobiele systemen kunnen (ondanks nieuwere architecturen) niet ineens opboksen tegen zware pc’s en consoles. Deze chips zijn bemeten voor prima prestaties tegen iets lagere stroomtoevoer.
Dank je wel voor de uitleg!
Ik heb vragen waarmee jullie mij misschien kunnen helpen.
Hier op de zaak moeten drie werksystemen (waar ook mee moet worden gegamed) vervangen worden en twee anderen nog niet perse, maar kan. Nu zit ik er dus aan te denken om voor de jongens de Asus Rog Xbox Ally X aan te schaffen. Meteen alle 5 ineens. Ik begrijp dat het gewoon Windows 11 draait. Hij kan in de Dock en dan kunnen het toetsenbord en de muis en monitor er ook op. Het docking station hoeft niet perse begrijp ik, maar is wel makkelijk. Hebben jullie dit toevallig getest? Werkt dit echt goed? Hoe verhoudt dit systeem zich tot een game pc? Heeft Windows 11 echt alle zelfde mogelijkheden als met een desktop/laptop?
Als het allemaal goed werkt, dan is dit als zakelijke investering helemaal niet zo verkeerd. Geen videokaarten gedoe, etc.
Zou een Ally eigenlijk nooit aanraden voor systemen op de zaak. Ga er een beetje vanuit dat het daar vooral om stationaire computers gaat – en dit ding is wel echt gebouwd om juist meer mobiel gebruikt te worden. Lees: de stroomlimieten liggen (veel) lager, waarmee ook de maximale prestaties aan banden worden gelegd.
Natuurlijk werkt dit op zijn tijd inderdaad ook prima met een dock, maar de gameprestaties verhouden zich niet al te best tot full-size systemen. Ter referentie: een budget-pc met een RTX 5060 presteert (zonder upscaling e.d.) grofweg drie à vier keer zo snel in moderne gamescenario’s – als we even de benchmarks naast elkaar leggen. Een beetje laptop doet het ook al een stuk beter dan dit chipje.
Zolang het hoofddoel niet ‘mobiel gamen’ is, zou ik lekker voor traditionele vormen en kasten gaan.
Ik had een beetje hetzelfde in gedachten. Zou hem als werk pc station en game device willen gebruiken. Mooi klein om mee te nemen in een geschikt koffertje/tasje.
Hij’s krachtig genoeg voor kantoorzaken en je kunt er in theorie prima een stukje op multitasken. Enige obstakel is wellicht dat, als je er ook mobiel mee wilt werken, je ook regelmatig spullen als een muis en toetsenbord mee zult moeten zeulen.
Als je puur op één vaste plek werkt (waar je dan een dock, scherm en randapparatuur paraat laat staan) en de Ally mobiel alleen gebruikt voor een beetje games, dan is het wellicht wel rendabel.
Zelf game ik graag handheld, maar PC RTS games en City builders doe ik graag achter een monitor.
Overigens dacht ik juist dat het grote werkgeheugen geschikt zou zijn voor dingen als Photoshop.
Randapparatuur blijft staan. Eigenlijk hetzelfde als het nu al staat. Dat komt dan in de docking standaard. Inderdaad paraat. Dus het is gewoon klik en gaan op kantoor. En thuis ook. Klik en ik heb een thuis werk en game pc.
Dat is het idee.
En daarnaast gamen op de handheld.
Het zou eigenlijk super mooi zijn als iemand dat zou testen. In de dock, photoshop en een stevige City builder testen.
Ik probeer deze informatie te vergaren, maar iedereen focust zich op enkel het gamen (logisch natuurlijk).
Haha, ja: de meeste gamemedia testen een game-gerichte handheld vooral op de games.
Heb ook wel wat meer synthetische non-gaming benchmarks gedraaid, maar meestal test ik op dit soort apparaten geen applicaties als Photoshop of Lightroom – dat laat ik meestal bij de echte creator-laptops. Is natuurlijk ook helemaal niet de focus van dit systeem.
Kan je echter wel vertellen dat de Ally X krachtig genoeg zou zijn voor wat fotobewerking. De Z2 Extreme presteert single-threaded net onder AMD’s Ryzen 9 HX 370, maar het verschilt niet bijster veel. Met 16 GB geheugen op de processor zit je ook wel goed voor een beetje Photoshop, maar zou hier geen Premiere e.d. op runnen of meerdere creatieve applicaties (of een citybuilder) multitasken. Dat wordt echt te gortig voor zo’n systeempje, vooral met dat geheugen en ‘maar’ 8 rendementsgerichte CPU-kernen.
Performance op een dock (op 35 watt) is dus iets beter dan zonder stroomtoevoer (op maximaal 25 watt), maar zoals ook al in het artikel staat: het verschilt niet enorm veel. Gaat qua ruwe processorprestaties om ongeveer 20% meer rekenkracht, maar betwijfel of je daar in de praktijk echt veel van gaat merken. Zoiets wordt pas echt relevant als je stad voortdurend ramvol staat of je langdurige renders draait.
Bedankt voor je goede antwoorden.
Ik ben op een punt om hem te gaan kopen (1 stuk) en testen. Niet blind 5 stuks in ieder geval.
Heb nog veel meer benchmarks en tests gedaan die hier niet expliciet genoemd staan. Mochten er dus nog vragen zijn over het een of ander, hit me up.
Verkoopt u ook gevulde koeken?
Louter Brabantse eierkoeken, met van die rozijntjes erin.
@Tom Kauwenberg
Hoe zit het met de battery life?
Dat staat in het artikel. Verwacht twee uur op vol vermogen pompen, op ongeveer 200 nits schermhelderheid.
Simpelere spelletjes houdt-ie makkelijk twee keer zo lang uit, zeker als je de chip (dan wel de schermprestaties) ook een beetje limiteert.
@Tom Kauwenberg
Excuses. Dat stuk heb ik gemist en ik kon ook niets vinden op ‘batterij’, maar ik had op ‘accu’ moeten zoeken zie ik, haha. Bedankt voor je antwoord!
No worries, haha. Toont ook weer aan dat ik meer synoniemen moet gebruiken.